Úspechy Javoráckych debatérov

Úspechy Javoráckych debatérov

Debatný klub funguje na našej škole už dlhšie, tento rok sme sa však pokúsili o jeho rozšírenie, čo sa nám aj podarilo. Stredoškolský klub DK Javorka má aktuálne šesť členov a základoškolský klub DK Javorka ml. deväť členov. Chcete vedieť, ako sa im tento rok darilo? Čítajte ďalej :)

Debata je organizovaná výmena názorov dvoch strán, súhlasnej a nesúhlasnej, na predom pripravenú tézu (napr. Ak tabletka X zmení správanie dieťaťa k lepšiemu, je morálne správne mu ju podať). Tézy sa týkajú rôznych tém od politiky a ekonómie, až po etiku a morálku. Tím alebo jednotlivec zostavuje argumenty tej strany, ktorá mu bola predom určená, často sa teda stáva, že človek musí hľadať argumenty aj na názor, s ktorým sa nestotožňuje. Takto sa debatér učí nielen hľadaniu relevantných informácii, prezentačným schopnostiam a všeobecnému prehľadu, ale hlavne kritickému mysleniu.

Tento rok sa nám v súťaží Juniorská debatná liga (JDL) pre prímu až kvartu podarilo niekoľko úspechov. Vo východoslovenskom regióne Adam Farkašovský (Príma A), obsadil 1. miesto v druhom a 2. miesto v prvom kole JDL. Natália Mikolajová (Príma A), obsadila 1. miesto v prvom kole. V druhej kategórii sa tímom JAV 1 (Vladimíra Slivková a Tamara Královičová) podarilo obsadiť 1. a 2. miesto a tímu JAV 2 (Sarah Ogurčáková a Sophia Melníková) 1. a 3. miesto v korešpondenčných kolách vo východoslovenskom regióne. Tím JAV 2 sa zúčastnil aj „prezenčného“ kola na platforme discord, kde obsadili 2. miesto vo svojom regióne.

V stredoškolskom debatnom programe sa podaril jeden tímový úspech a dva osobné. Tím JAV 1 (Jakub Červeň, Ján Slivka a Ľuboslava Švajková zo Septimy A) obsadil 4. miesto na treťom východoslovenskom debatnom turnaji. V kategórii jednotlivých rečníkov sa v najlepšej desiatke umiestnila Ľuboslava Švajková (8. miesto) a Ján Slivka (3. miesto).

Hoci debatovanie môže znieť ako formálna a zložitá súťaž, nie je to tak. Debatovanie nedáva dôraz na rétorické schopnosti či formálne oblečenie, ale na stavbu argumentov. Taktiež vytvára jednu z najlepších a najpríjemnejších mládežníckych komunít. Ak vás debatovanie zaujalo, nebojte sa skontaktovať s pani učiteľkou Kudrikovou, Jánom Slivkom alebo Ľuboslavou Švajkovou.

ĽubkaDátum pridania28.04.2021 17:14
AutorMonika
KategóriePK SJL - DEJ - NOS - GEO, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco