1. miesto v okresnom kole fyzikálnej olympiády

18Marec

1-miesto-v-okresnom-kole-fyzikalnej-olympiady

Akou veľkou silou je napínané lanko, na ktorom je upevnený meteorologický balón? Ako efektívne ochladzovať vodu? Doliatím 1 l vody alebo pridaním 1 kg ľadu (oba s teplotou 0°C)? Ako správne zostrojiť hojdačku v podobe dvojramennej páky?

Odpovede na tieto a množstvo ďalších otázok musel Ján Gerčákkvarty B počas svojej domácej prípravy na fyzikálnu olympiádu nájsť, aby sa mohol vydať na okresné kolo tejto náročnej prírodovednej súťaže. Prípravu pod vedením Mgr. Evy Lajčákovej nepodcenil a tak si v okresnom kole s prehľadom vybojoval najcennejší kov – zlaté 1. miesto.

K úspechu blahoželáme a v krajskom kole budeme držať prsty ;)

Celoslovenské kolo chemickej olympiády kat. A

10Marec

celoslovenske-kolo-chemickej-olympiady-kat-a

Od 23. 2. – 26. 2. 2014 sa v hlavnom meste Bratislave konalo národné kolo chemickej olympiády kat. A, ktorého sa zúčastnil aj náš Marián Teplan, ako úspešný riešiteľ a zároveň druhý postupujúci z krajského kola. 23 účastníkov riešilo náročné teoretické a praktické úlohy. Po teoretickom kole bol náš Majo na 6. mieste, avšak praktické úlohy mu nie celkom vyšli, a tak celkovo obsadil 13. miesto. Len dve miesta ho delili od toho, aby sa dostal do užšieho výberu na medzinárodné kolo, ktoré sa tohto roku koná vo Vietname. Napriek tomu mu za túto úspešnú reprezentáciu školy ďakujeme a v ďalšom štúdiu prajeme veľa úspechov.

RNDr. Mária Kubenková

Športová bilancia za prvý polrok

19Február

sportova-bilancia-za-prvy-polrok

Okrem odborných oblastí naši študenti nezanedbávajú ani športové aktivity. Nenechajú sa zahanbiť v kolektívnych, či individuálnych športoch ako je basketbal, bedminton, cezpoľný beh, stolný tenis alebo atletika. Náš tím už tradične úspešne reprezentoval Javorku v basketbale – chlapci získali pekné 2. miesto v žiackej kategórií obvodného kola. Škoda, že sa im v ťažkej konkurencii nepodaril získať titul, ktorý by im umožnil znovu postúpiť na Majstrovstvá Slovenskej republiky a tak nadviazať na úspechy z predchádzajúcich troch rokov, kedy obsadili jedno 1. a dve 2. miesta.

Prejsť na celý článok

Ďalší úspech pre Javorku! Tentokrát v BIO!

17Február

dalsi-uspech-pre-javorku-tentokrat-v-bio

V našom krajskom meste v Košiciach sa konal 12. 2. 2014 už 48. ročník krajského kola biologickej olympiády. V silnej konkurencii naša bilingvalistka Zuzka Kozáková1.B obsadila krásne 2. miesto v kategórii B s posterom, ktorého názov je: „Výskyt peľových alergénov v ovzduší v obci Markušovce“. Zuzka spolupracovala s Múzeom Spiša v Spišskej Novej Vsi a postupuje na celoslovenské kolo. Celá Javorka jej bude držať všetky prsty.

Pochvalu si zaslúži aj Matej Jakubek zo Sx. B, ktorý sa stal úspešným riešiteľom v kategórii B v teoretickej aj praktickej časti.

Ing. Jarmila Jendrichovská

Rétorika v anglickom prevedení

07Február

retorika-v-anglickom-prevedeni

Na Súkromnom gymnáziu v Žiline sa od roku 2008 koná Speaker´s Corner. Ide o celoslovenskú rétorickú súťaž v anglickom jazyku. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 6 našich študentov. Aký je výsledok? … môžeme sa popýšiť získaním úžasného 2. miesta. Ak si myslíte, že to si len tak idete „pokecať in english“, tak sa veľmi mýlite. Ide o dosť náročnú disciplínu. Súťažiaci sú rozdelení do skupín podľa veku – Juniors, Intermediate a Seniors. Dĺžka jednotlivých prejavov je 3, 4 alebo 5 minút.

CHO

01Február

Dňa 29. – 30.1.2014 sa Marián Teplan (oktáva A) zúčastnil posledný, piatykrát krajského kola chemickej olympiády v najvyššej kategórii A. Prvý deň súťaže riešil praktické úlohy na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a druhý deň sa popasoval s teoretickými úlohami. Už počet zúčastnených študentov z celého kraja (7) hovorí o tom, aká je táto súťaž nesmierne náročná. O náročnosti svedčí aj to, že tohto roku na krajskom kole boli úspešní len dvaja študenti.

Keď slony slzy ronili, skúmavky zázračne svietili a poháre s vodou tajuplne hrali...

30Január

ked-slony-slzy-ronili-skumavky-zazracne-svietili-a-pohare-s-vodou-tajuplne-hrali

Myšlienka, ktorá zrela v mysliach pedagógov Javorky ponúknuť vlastným študentom ako aj deťom zo širšieho okolia niečo viac, konečne nadobudla reálne kontúry. Na svete je JaPoŠko, ktorý nasýti detskú zvedavosť, pomôže spoznať nepoznané, umožní zažiť prekvapenie vo svete, v ktorom sa zdá, že všetko je jasné (veď „všetko je na nete“)… S JAvorkouPOŠKOle môžeme odbočiť zo školských osnov a naučiť deti niečo, čo by na hodinách v škole počuť ani vidieť nemohli.

Floorbalisti o krok ďalej k vytúženému cieľu!

29Január

floorbalisti-o-krok-dalej-k-vytuzenemu-cielu

Začiatkom novembra sa traja naši študenti zúčastnili víkendového sústredenia širšej slovenskej juniorskej reprezentácie vo floorbale. Sústredenia sa zúčastnilo 65 chlapcov z celého Slovenska. Cieľom týchto zrazov je postupne vybrať a sformovať 20-člennú reprezentáciu, ktorá bude Slovensko zastupovať na majstrovstvách sveta juniorov v roku 2015 vo švédskom Helsingborgu.

Z okresného kola nemeckej olympiády

28Január

z-okresneho-kola-nemeckej-olympiady

V okresnom kole nás naši nemčinári nezahanbili. Aj keď majú poniektorí iba 2 hodiny tohto jazyka týždenne, umiestnili sa aj na stupni víťazov. Najlepšie sa darilo Tamarke Krestianovej, ktorá si vybojovala 2. miesto v kategórii 1B. Na 3. priečke v kategórii 2B obstála Andrea Vojčíková z triedy 3.A. Viktória Bogyová si odniesla v kategórii 1A 4. miesto a Radoslava Lesičková obsadila 4. miesto v kategórii 2A.

Aj to sú výsledky, ktoré nás neustále presviedčajú o šikovnosti našich študentov a robia našu prácu zmysluplnejšou. Ďakujeme za reprezentáciu Javorky!

Vedúca PK CJ Bellka

V obvodnom kole Matematickej olympiády máme opäť 1. miesto

23Január

v-obvodnom-kole-matematickej-olympiady-mame-opat-1-miesto

V januári sa už tradične konal 63. ročník Matematickej olympiády. Kategórie Z9 (deviaty ročník základných škôl) sa zúčastnilo 27 žiakov z celého spišsko-novoveského okresu. Rovnako, ako minulý rok, aj tentokrát získal 1. miesto náš študent Ján Gerčák z Kvarty B. Srdečne gratulujeme! Tešíme sa, že máme takých nadaných a snaživých žiakov. Prajeme veľa úspechov aj naďalej.